Як відомо, спадщиною є все майно спадкодавця. Крім особистих речей та нерухомого майна до його складу входять гроші, в тому числі, існуючі у вигляді ощадних вкладів. Існують свої тонкощі оформлення вкладів у спадок.
Громадянин В. є єдиним сином у родині. Його мама померла вже кілька років тому, батько - лише недавно. Серед іншого В. отримав від батьків ощадкнижку без заповідального розпорядження. Що потрібно зробити, щоб отримати гроші з рахунку?
Насамперед, потрібно буде відправитися до нотаріуса. Причому зробити це швидше - поки не пройшли півроку з дня смерті батька. Нотаріус зажадає надати пакет документів. Точний перелік необхідних документів слід дізнатися у самого нотаріуса. Але, в цілому, можна виділити:
- - довідка про смерть, довідка про останнє місце проживання спадкодавця;
- - документи спадкоємця: його паспорт, ІН. Якщо не було складено заповіт, то свідоцтво про народження;
- - заповіт, якщо такий було складено;
- - якщо існують інші спадкоємці цієї черги, то нотаріус зажадає від кожного відмови від спадщини;
- - документи на майно. У цю категорію, крім договору з банком, входять документи на нерухоме майно, техпаспорт автомобіля, відомості про участь в акціонерному чи іншому господарському товаристві, відомості про зароблені, але не отримані спадкодавцем засоби (заробітна плата) і так далі. Ці документи підтверджують склад спадкової маси. Якщо спадкоємець забуде згадати яке-небудь цінне майно, то йому доведеться або змиритися з втратою цінності, або затівати складні судові процеси.
Що стосується матері, то тут трохи складніше, оскільки термін прийняття спадщини однозначно пропущений. Втім, якщо син проживав за однією адресою з батьками на момент смерті матері, то проблем, швидше за все, не буде: нотаріус прийме документи і відкриє спадкову справу.
Якщо син і мати проживали окремо, то доведеться звертатися до суду. У заяві доведеться вказати причини пропуску строків і попросити відновити строк для прийняття спадщини. Суду потрібні докази того, що В. не діяв з поважної причини. На підставі рішення суду нотаріус прийме документи і оформить спадщину на В.
Після відкриття спадкової справи нотаріус може виявити, що якихось документів недостатньо. Наприклад, хтось із членів сім'ї міняв ім'я або прізвище і тепер родинний зв'язок не очевидний. Нотаріус зажадає довідку про зміну паспортних даних. Згадані півроку даються для того, щоб спадкоємець встиг зібрати і надати нотаріусу всі потрібні документи.
По закінченню законного терміну, нотаріус видасть свідоцтво про право на спадщину. З ним можна звернутися в банк і отримати гроші. Спадкоємець може зняти кошти, або переоформити рахунок на своє ім'я - вчинити з спадщиною на власний розсуд.